Плюси та мінуси сну з домашніми тваринами
- Оля Яковенко
- 4 січ.
- Читати 5 хв
Оновлено: 11 січ.
Люди сприймають своїх домашніх тварин як справжніх членів сім'ї. А тому непоодинокі випадки, коли тварини сплять у ліжку разом зі своїми господарями.
І хоча це дуже приємно мати свого пухнастика під боком, багато хто не рекомендує пускати кішок і собак у ліжко.
Вчені зі Сполучених Штатів з'ясували, що кішки та собаки можуть стати причиною порушення сну у людини.
В результаті дослідження вчені аналізували кілька факторів впливу:
Втома;
Час засинання;
Недостатній сон;
Сонливість.
В результаті дослідники встановили, що люди, що сплять зі своїми кішками, часто страждають від самовільного смикання ніг, а господарі собак, які пускають своїх улюбленців у ліжко, мають досить велику кількість порушень сну.

Спати з твариною - особисте рішення власника. Улюбленці можуть забезпечити комфорт та безпеку, але вони можуть погіршити якість сну або викликати алергію у деяких людей.
Дослідження показують, що 56% людей сплять з домашніми тваринами, і майже 35% дітей вночі ділять ліжко з чотирилапим другом, понад 86% цуценят сплять поруч з людиною коли мають нагоду. Тож, плюси та мінуси сну з домашніми тваринами нижче!
Переваги сну з домашніми тваринами
👉 Комфорт і безпека
Присутність собаки може створити відчуття безпеки. Наприклад, у дослідженні американських жінок (https://pubag.nal.usda.gov/catalog/6885728) ті, хто спав із собаками, повідомили, що почуваються більш комфортно та безпечно.
Службові собаки також можуть надати відчуття комфорту та безпеки людям з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР). Наприклад, деякі собаки навчені визначати фізичні ознаки, які вказують на те, що людині сниться кошмар, тому вони можуть перервати його, розбудивши людину. У опитуванні ветеранів після ПТСР 57% заявили, що їхні собаки допомогли полегшити їхні кошмарні проблеми💪.
👉 Поліпшення психічного здоров'я
Численні дослідження показали, що домашні тварини позитивно впливають на психічне здоров’я людини .
Спілкування з улюбленцем підвищує рівень окситоцину у дорослих і знижує рівень кортизолу у дітей. Підвищення рівня окситоцину та зниження рівня кортизолу пов’язані з розслабленням і зниженням стресу💆.
Але, більшість досліджень, проведених щодо користі для психічного здоров’я від домашньої тварини, проводилися, коли учасники не спали, тому не зовсім зрозуміло, чи застосовуються ці переваги, коли люди сплять з ними. Однак розслабляючий ефект від спілкування з чотирилапим, принаймні частково, зумовлений фізичним дотиком. Якщо сон із собаками передбачає встановлення прямого фізичного контакту, це може призвести до зменшення стресу.
Багато людей стверджують, що сон із улюбленцями покращує їхній сон, а старіші дослідження показали, що люди з домашніми тваринами рідше приймають снодійні, ніж ті, які не мають домашніх тварин.

👉 Поліпшення імунітету
Присутність собак або кішок значно впливає на склад бактерій у будинку, що, у свою чергу, впливає на імунітет людей, які живуть там. Дослідники припускають, що вплив різних мікроорганізмів приносить користь здоров’ю людини та зміцнює імунітет , а відсутність - може бути причиною виникнення алергії.
Спостереження показують, що погладжування собаки посилює імунну реакцію, тому тісний контакт під час спільного сну може принести більше користі імунній системі, ніж просто мати собаку в домі. Однак для підтвердження цієї теорії необхідні додаткові дослідження.
Переваги, які надають домашні тварини, ймовірно, ще більш корисні для дітей і немовлят, оскільки у них розвивається імунна система. Встановлено, що проживання з котом чи собакою протягом першого року життя людини вдвічі знижує ризик розвитку алергії на тварин до 18 років. Спілкування з двома чи більше улюбленцями у перший рік життя також може зменшити ймовірність розвитку інших алергічний реакцій, наприклад на пилових кліщів, синю траву та амброзію.
👉 Поліпшення фізичного здоров'я
Доведено, що домашні улюбленці покращують здоров’я людини, зокрема знижують рівень холестерину та тригліцеридів і кров’яний тиск. Дружба з собакою знижує ризик смерті, ймовірно, через позитивний вплив на серцево-судинну систему. Ранні дослідження на цю тему показали, що погладжування собак знижує артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень. Якщо ви обіймаєте улюбленця у сні – це є прямим способом отримати ці переваги для здоров’я.

Незважаючи на те, що сон із домашніми тваринами приносить радість, для деяких людей це може бути ризиковано.
👉 Алергії
У США мільйони людей живуть з улюбленцями, але мають алергію на них . Щоб ніч проходила спокійно – не потрібно пускати чотирилапих у ліжко, навіть протягом дня, щоб уникнути контакту з їх шерстю під час сну.
Хоча контакт з домашніми тваринами в дитинстві знижує ймовірність розвитку алергії, дослідження показують, що у дорослому віці поява кота або собаки може зробити людину більш чутливою до алергенів.
👉 Зараження мікробами
Той факт, що домашні тварини приносять більше мікроорганізмів у ваш дім, має переваги та недоліки. З одного боку, вплив великої кількості бактерій та інших мікробів може допомогти зміцнити імунну систему людини. З іншого боку, домашні тварини також можуть приносити шкідливі бактерії, віруси та паразитів, піддаючи родину ризику інфекційним захворюванням.
Людям, які більш схильні до інфекції, тим, хто має ослаблений імунітет, і тим, у кого є відкриті рани, варто уникати сну з домашніми тваринами. Також слід пам’ятати, що дозволяючи своїм вихованцям цілувати чи облизувати обличчя, підвищується ризик різних захворювань.
👉 Зниження якості сну
У декого може порушитись сон при спільному перебуванні у ліжку.
Люди можуть не знати про вплив домашніх тварин на їхній сон. Коли собака рухається -людина, яка ділить ліжко з ним, у три рази частіше рухається , навіть якщо вони можуть цього не помітити.
Наслідки спільного сну з собакою на його якість, відносно незначні. Однак,щоб звести до мінімуму порушення сну, дослідники (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28870354/) виявили, що собака повинна спати в іншому місці. Порушення сну може залежати від виду домашньої тварини. У спостереженні (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33811252/) жінки, які відпочивали в ліжку з собакою, повідомили про менше порушень сну, ніж ті, хто ділить його з котом. Інші теорії вказують на недосипання рекомендованих 7 годин у випадку відпочинку з котом. Однак, необхідні додаткові дослідження, перш ніж зробити висновок у цьому питанні.
👉 Потенційна агресія
Укуси домашнього улюбленця можуть поширювати інфекцію та спричинити травми, і собаки. Є ймовірність що, улюбленці кусатимуться, коли їх раптово пробудять під час сну. Дослідження показало, що 6% собак спали або відпочивали безпосередньо перед укусом. Але фактори виховання можуть відігравати роль у ймовірності укусів собак.
Оскільки режим сну тварин відрізняється від режиму сну людини, логічно, що сон із улюбленцем іноді може спричинити дискомфорт. Якщо ви відчуваєте, що відпочинок з улюбленцем заважає вам спати, подумайте про те, щоб організувати для них місце для сну біля ліжка або за межами спальні.
Вирішили не позбавляти себе задоволення спільного сну, незважаючи на ризики ❓ Розуміємо😁
Надамо декілька порад:
✅Використовуйте матрац відповідного розміру. Переконайтеся, що ваш матрац достатньо великий, щоб комфортно розмістити вас, вихованця та будь-кого іншого, хто ділить ліжко.
✅Регулярно періть постіль. Гігієна є ключем для запобігання небажаним мікробам. Це стосується усіх речей, на яких спить улюбленець. Якщо він проводить час на вулиці, витирайте лапи та шерсть, щоб бруд, пестициди та зовнішні алергени не потрапили в спальню.
✅Регулярно відвідуйте ветеринара. Проведіть щеплення, регулярно обробляйте від бліх, кліщів і гельмінтів.
✅Не дозволяйте тварині облизувати обличчя або будь-які відкриті рани. Вони потенційно можуть заразити вас.
✅Вигулюйте улюбленця перед сном. Прогулянка дає йому шанс сходити в туалет, допоможе спалити зайву енергію.
✅Дотримуйтесь розпорядку сну. Засинання та пробудження в один і той же час допоможе вам і вихованцеві підтримувати подібний цикл сну.
Comments