Крипторх? Хто це? Яке лікування?
- Оля Яковенко
- 22 жовт. 2024 р.
- Читати 1 хв
Оновлено: 24 жовт. 2024 р.
Крипторхізм - це ситуація, коли один або обидва сімʼяника у самця не вийшли в мошонку.
Він зустрічається і у собак, і у котів. У нормі вихід сімʼяників із черевної порожнини в мошонку відбувається до віку 2 місяці. Іноді трохи згодом. Якщо вони не опустилися до шести місяців, то швидше за все це вже не відбудеться.
Буває так, що не виходить лише один сімʼяник. Тоді це називається односторонній крипторхізм.

Де залишаються сім'яники, якщо вони не вийшли до мошонки?
Сімʼяники можуть як залишитися в черевній порожнині, так і затриматися десь в пахвинному каналі (канал між черевною порожниною і мошонкою). Іноді сім'яник може перебувати у підшкірному просторі в ділянці пахви.
Як поставити діагноз?
Про те, що у улюбленця немає одного або двох сім'яників, можна дізнатися, провівши огляд мошонки. А для того щоб зрозуміти, де саме вони знаходяться, знадобиться зробити УЗД.
Чому так відбувається?
Крипторхізм – це спадкове захворювання. Тому вихованців, які мають в сім'ї цю патологію, слід виключати з розведення - як самих самців-крипторхів, так і самок, у яких народжуються такі цуценята або кошенята.
Яке лікування крипторхізму?
Як такого лікування немає. Таким вихованцям рекомендовано проводити кастрацію.

Критично важливо завжди видаляти при кастрації обидва сімʼяника. Видалення лише одного не вирішить жодних питань. Таку операцію робити просто безглуздо, так як сім'яник, що залишився, продовжить виробляти гормони і не зміниться статева поведінка кобеля або кота. Вони також мають шанс робити в'язки та давати потомство. По-друге, сім'яники, що у черевної порожнини, дуже схильні до переродження та розвитку в них пухлин.
Тому дуже важливо перед проведенням кастрації переконатися, що обидва насінники опущені в мошонку. Тому що від цього залежить обсяг та спосіб хірургічного втручання.
Comments