top of page

Старіння домашніх улюбленців. Теорії старіння

Оновлено: 30 січ.

Усе в житті підпорядковується певним законам і правилам. Як після осені приходить зима, так і після молодості та зрілості настає старість. 

Старіння — це невід’ємна частина життя, яка супроводжується змінами у зовнішності, активності та здоров’ї. 

Найстарший собака(Бобі) у світі за книгою рекордів Гіннеса. 31 рік та 5 місяців
Найстарший собака(Бобі) у світі за книгою рекордів Гіннеса. 31 рік та 5 місяців

Чому старіють люди та тварини? Науці поки що це не відомо. Існує понад 12 теорій старіння, коротко розглянемо деякі з них:

📌Генетичні теорії старіння

Ці теорії стверджують, що старіння запрограмоване на генетичному рівні:

1) Теорія запрограмованого старіння

Організм має "біологічний годинник", який регулює тривалість життя та час початку старіння. Старіння запускається через певні генетичні механізми.

2) Еволюційна теорія

Згідно з цією теорією, природний відбір "не бачить" старих організмів, оскільки вони вже передали свої гени. Тому процеси старіння не пригнічуються еволюцією.

3) Теорія обмеженої кількості поділів клітин (ліміт Хейфліка)

Клітини організму можуть поділитися лише обмежену кількість разів (близько 50–70 циклів). Після цього клітини переходять у стан старіння (сенесценції).

4) Теломерна теорія

Теломери — це кінцеві ділянки хромосом, які коротшають при кожному поділі клітини. Коли теломери стають занадто короткими, клітина припиняє ділитися і старіє.

📌Стахастичні теорії старіння

Ці теорії припускають, що старіння є наслідком накопичення пошкоджень, викликаних зовнішніми і внутрішніми факторами.

1) Теорія накопичення мутацій

Мутації в ДНК накопичуються протягом життя організму. Вони впливають на функції клітин і зрештою призводять до їх старіння.

2) Теорія вільних радикалів

Вільні радикали — молекули, які утворюються в організмі під час метаболізму. Вони ушкоджують клітини, білки та ДНК, що призводить до старіння.

3) Теорія накопичення продуктів обміну

З віком в організмі накопичуються "непотрібні" молекули (наприклад, ліпофусцин у клітинах), які перешкоджають нормальному функціонуванню.

4) Мітохондріальна теорія

Мітохондрії, які забезпечують клітини енергією, з часом ушкоджуються через оксидативний стрес. Це знижує їхню ефективність і сприяє старінню.

📌Системні теорії

Ці теорії пояснюють старіння як порушення в роботі систем організму:

1). Імунологічна теорія

З віком імунна система слабшає, що призводить до зниження здатності боротися з інфекціями і зростання автоімунних захворювань.

2) Нейроендокринна теорія

Ця теорія пояснює старіння як наслідок зниження ефективності гормональної регуляції. З віком рівні деяких гормонів змінюються, що впливає на метаболізм і репарацію клітин.

📌Інтегративні теорії

Ці підходи намагаються об’єднати кілька теорій, пояснюючи старіння як комбінацію генетичних і зовнішніх факторів.

1) Теорія метаболічного навантаження

Чим більше організм витрачає енергії (високий метаболізм), тим швидше зношуються його системи.

2) Теорія епігенетичних змін

Зміни в епігеномі (регуляція роботи генів без зміни ДНК) можуть накопичуватися з віком і впливати на старіння. Сподіваємось в майбутньому вчені визначать справжню причину і ми зможемо відстрочити чи анулювати старість! Проте зараз нам залишається лише змиритись зі звичним плином речей.


Більшість наших домашніх улюбленців старіють набагато раніше нас. Наприклад, літературні джерела вказують, що у кішок старість настає з 10-11 року життя, а для собак – з 7 років. Проте, Американська ветеринарна медична асоціація зазначає, що на практиці є велика залежність від розміру і породи (наприклад, породи-гіганти мають вікові зміни уже в 5-6 років), а якщо сюди додати ще і якісні умови утримання, ох!

Під час старіння домашніх улюбленців відбуваються різні зміни, з’являється сивина, улюблена іграшка його цікавить з кожним днем все менше, а сон стає все довшим, змінюється поведінка та стан здоров'я. Допис про те як забезпечити комфортне життя старому літньому котику! Звичайно, хочеться все списати на старість, сумно зітхнути та сказати: «Ну, а чого ще чекати в такому віці?». Проте, чи завжди це так? Хоча старіння — це природний процес, воно не повинно стати причиною для зниження якості життя вашого вихованця. Саме тому, наш проєкт націлений на те, аби допомогти вам у догляді та забезпеченні якісного життя для вашого улюбленця! Слідкуйте за оновленнями, вони будуть корисні для вас!

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Підписка на розсилку

bottom of page